tuzgolu
mavisu
9 Şubat 2020
0 Comments

Gökçeada Tuz Gölü

Nerede ve nelerden oluşuyor ?

Aydıncık ve Kefalos plajının ortasında yer alan Gökçeada Tuz Gölü, her iki taraftan rüzgarın yığdığı kum seddinin ortasında oluşmuş. Gölün derinliği ortalama 1 mt. , genişliği 1 km. Göle boşalan bir dere yok, tamamen deniz suyu ve yağmurlarla oluşuyor.

Yazın buharlaşan gölün üstü beyaz tuz tabakasıyla kaplanıyor. Ada halkının ve kuşların tuz ihtiyacını gideriyor. Üstelik yazın ortasında sanki kar yağmış gibi bir görüntü veriyor. Çok sayıda su kuşu türüne ev sahipliği yapan gölde, flamingo, angıt, suna, ördek türleri, yağmurcun türleri, kum kuşu türleri, martı türleri ve öcüler gibi 80 kuş türü tespit edilmiş.

Gölden çıkan siyah çamur  bazı hastalıklara iyi geldiği düşünülerek turistler tarafından vücuda sürülüyor.  Yapılan analizlerde, içerisinde bol miktarda kükürde rastlanmış olup çamur kürü tedavisi yapıldığında, romatizma, sedef, kireçlenme gibi hastalıklara iyi geldiği görülmüş.

Tavsiyeler

Sonbaharda yağmurlarla birlikte su dolmaya başlayan gölü flamingolar ziyaret ediyor. Fotoğrafçılar bu görsel şenliği kaçırmamalı !

Yazın kuruyan gölün üzerinde dolunayda yürüyün. Beyaz tuz tabakasından yansıyan Dolunay ışığı oldukça mistik  bir görüntü oluşturuyor.

Windsurf ve kitesurf’e yeni başlayanlar için ilkbahar aylarında Tuz Gölü ideal bir ortam.

Gökçeada tatilini hangi otel’de yapmalıyız ?

Sizi Gökçeada’nın en iyi oteli Mavisu Resort Hotel’e bekliyoruz. Huzur dolu tesisimizde bungalow, bahçe evleri, villa tipi evler vs. doğa içinde konaklayabilirsiniz. Rezervasyonun ilk adımını iletişim sayfasındaki formu doldurarak yapabilirsiniz. Harekete geçin!

Kaynak: https://www.gokceadarehberim.com/