Gökçeada Organik Alışveriş
mavisu
11 Şubat 2020
0 Comments

Gökhan’ın Bal Çiftliği

Gökhan, çocukluğunda adaya yerleşmiş tam bir doğa sever. Gökçeada Rum köyü Bademli‘deki arazisine bir bal çiftliği kurmuş. Arı ve bal yapımı ile ilgili bilmediğimiz o kadar çok detay var ki, hepsini hiç sıkılmadan herkese anlatıyor. Organik balın nasıl üretildiğini aşama aşama çiftliği gezdirerek gösteriyor. Bal çeşitlerinden tattırıyor, kahve yapıyor, bal tüketimi ile ilgili bilgiler veriyor. Her sene katıldığı bal yarışmalarından da mutlaka dereceyle dönüyor. Bu sene il genelinde polen yarışmasında 1. olmuş. Gerçek organik sertifikalı ballarını gayet makul fiyata satın almak mümkün. 

Dilerseniz organik bahçesinden kendi ellerinizle sebze toplayıp, tartıp satın da alabilirsiniz. Belki bir çoğunuz bunu ilk defa yapacaksınız. Ya da hediyelik köşesinden adada üretilmiş doğal ürünlerden alabilirsiniz.

Doğayla bu kadar içli dışlı olmaktan ve yaptığı işten keyif alan birini tanıdığınız ve orada olduğunuz için kendinizi iyi hissedeceksiniz, mutlaka uğrayın.

Organik Bal Nedir?

Organik bal, diğer organik arı ürünleri olan organik propolis, organik arı sütü ve organik polen gibi, T.C.  Organik Tarımın Esasları ve Uygulanmasına İlişkin Yönetmeliğe uygun şekilde üretilen, üretilirken ve pazarlanırken bağımsız sertifikasyon firması tarafından kontrol edilen baldır. Organik tarım yönetmeliğinde her yıl bir veya birkaç değişiklik yapılmasına rağmen amaç ilaç ve kimyasallardan arı temiz bir ürün elde etmek ve bunu belgelemektir. Organik ile doğal üretimin farkı, doğal üretimin belgesiz ve kontrolsüz oluşudur. Piyasada organik bal, organik olmayanlara göre birkaç kat daha fazla denetlenir, bu durum organik balların güvenirliğini artırır. Mevcut organik tarım yönetmeliğine göre, organik bal, ilaçlı tarım alanları ve sanayi alanlarından 5 km uzağında kovanlarda veteriner ilacı kullanılmadan üretilmesi gerekmektedir. Bal satın alırken, organik sertifikalı balı tercih ederek, gerçek bal aldığınızdan emin olabilirsiniz. Mevcut yönetmeliğe göre organik gıdalarda tarım bakanlığının organik logosunun olması gerekmektedir. Organik gıda konusuna çok hâkim olmasanız bile sadece organik gıdalarda bu logoyu aramanız yeterli olacaktır.  

Gökçeada tatilini hangi otel’de yapmalıyız ?

Sizi Gökçeada’nın en iyi oteli Mavisu Resort Hotel’e bekliyoruz. Huzur dolu tesisimizde bungalow, bahçe evleri, villa tipi evler vs. doğa içinde konaklayabilirsiniz. Rezervasyonun ilk adımını iletişim sayfasındaki formu doldurarak yapabilirsiniz. Harekete geçin!

Kaynak: https://www.gokceadarehberim.com/ , http://www.egricayir.com