Gökçeada İmroza Sabun Atölyesi
mavisu
15 Şubat 2020
0 Comments

İmroza Sabun Atölyesi

Gökçeada doğasına büyülenip, ekolojik bir yaşantı kurma hedefiyle Ada’ya yerleşen İstanbullu çift, bu projeleri kapsamında bir çok yeni ürün çıkartmışlar ortaya. Öyle ki, Ada’nın yağmur suyu, zeytinyağı, keçi sütü, bal kekiği sabuna; yine bir çok doğal yağ, kolonyaya ve özel tasarım mumlara dönüşmüş. Kısacası atölyelerinin her köşesine “ada kokuları” sinmiş…

Yukarı Kaleköy’deki İmroza Ekolojik Yaşam Atölyesi, sadece doğal zeytinyağlı sabunların, doğal yağlarla yapılmış kolonya, özel tasarım mumların ve daha bir çok el yapımı ürünün satıldığı bir dükkan değil, bu ürünlerin yapımının da görebildiği bir yer. Bahçelerinde yetiştirdikleri kekik, biberiye, lavanta, papatya, alovera ve daha nice bitkiyi, tasarladıkları özel ürünlerde kullanıyorlar. İmroza Ekolojik Yaşam Atölyesi’nin el yapımı ve doğal tüm ürünleri sadece, kendi yaşam alanları da olan, özel tasarım atölyelerinden temin edinilebilinir.

İyi sabun nedir ?

Sabunun en hası elbette zeytin yağından olanı ancak her zeytinyağı sabununun içerdiği yağ ve kostik miktarı farklı olabildiğinden, sadece yağ miktarı en fazla, kostik miktarı en az olanı en makbulü. Ancak bu ölçüyle yapılmış bir sabun, saç dahil tüm vücut temizliğinde rahatlıkla kullanılabilinir.

Sabun nasıl kullanılır ?

Yüksek yağ içeriği, sabunların yapısında (daha yumuşak) hemen hissedilir. O nedenle kullandıktan sonra suyla ilişkisini kesecek ızgaralı, delikli sabunluk tercih edilmeli. Kullanımla, zaman içinde yumuşayan sabunun, daha uzun ömürlü olması için arada değiştirilip kurutmak gerekir (oda sıcaklığında kuru-nemsiz ortamda, güneş ışığına direk maruz bırakmadan).
Kullanımla küçülen sabunları banyo lifinin içinde banyo yaparken ya da küçük bir kapta biriktirerek tıraş sabunu olarak da kullanabilirsiniz (Sabunlar içerisindeki Hindistan cevizi yağından dolayı bol köpürür ve iyi nemlendirir). Sabunları oda sıcaklığında kuru, nemsiz ortamda uzun yıllar saklayabilirsiniz.

Ek olarak

  • Esans, koruyucu madde, sabun bazı gibi hiçbir kimyasal içerik içermez..
  • Yağ, su/süt ve kostik bir sabunun olmazsa olmazları. Tüm bu içeriğin tamamının sabun ve doğal gliserine dönüştürülmesi ise zor ve doğru olan.
  • Bu nedenle sabun yüksek miktarda zeytinyağı ve minimum kostik içerir.
  • Sabunların renkleri, bazı çeşitlerde içeriğindeki yağ ve özlerin kendi rengiyle, bazılarında ise eser miktarda kullandığımız gıda boyalarıyla oluşturulmuş.
  • Zeytinyağı sabunların tüm çeşitleri; el, yüz, saç ve vücut temizliğinde uygundur.

Gökçeada tatilini hangi otel’de yapmalıyız ?

Sizi Gökçeada’nın en iyi oteli Mavisu Resort Hotel’e bekliyoruz. Huzur dolu tesisimizde bungalow, bahçe evleri, villa tipi evler vs. doğa içinde konaklayabilirsiniz. Rezervasyonun ilk adımını iletişim sayfasındaki formu doldurarak yapabilirsiniz. Harekete geçin!

Kaynak: http://gokceadarehberim.com , http://imroza.com/